„Cudze chwalicie…”

My, uczniowie klas piątych, postanowiliśmy w roku szkolnym 2015/ 2016 udowodnić wszystkim, że w starym przysłowiu: „Cudze chwalicie, swego nie znacie” kryje się dużo prawdy. Udowodnimy, że Polska jest nie tylko piękna, ale i ciekawa. Nasz plan to odwiedzić takie miejsca, które zachwycą nas wizualnie, wzbogacą naszą wiedzę i dadzą odprężenie. W każdym miesiącu poświęcimy jeden dzień na naukę poza murami szkoły. Czy nam się to uda? Mamy taką nadzieję!

We wrześniu odwiedziliśmy Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin. Dla nas, młodych ludzi, taki bezpośredni kontakt z twórczością piętnastowiecznego geniusza był czymś niezwykłym. Oglądaliśmy trójwymiarowe modele, podziwialiśmy „Ostatnią Wieczerzę” i  „Mona Lisę”, przeprowadzaliśmy eksperymenty naukowe, zapoznaliśmy się   z notatkami Leonarda, odkrywaliśmy jego tajemnice… Wycieczkę zakończyliśmy w Chęcinach przy bramie do ruin Zamku Królewskiego. Wdrapać się na taką górę nie było łatwo, ale piękne widoki zrekompensowały nam wszelkie trudy.

W październiku daliśmy nura do basenu Neptun w Radomiu, a potem obejrzeliśmy film „Hotel Transylwania” w kinie Helios.  Widzieliście zabawne perypetie rodziny wampirów? Nie? To koniecznie musicie! My śmialiśmy się już od pierwszych scen!

Listopad zawiódł nas do Kielc. Już sama myśl o zwiedzaniu największego    i najstarszego w Polsce Muzeum Zabawek i Zabawy wywołuje u każdego dziecka szybsze bicie serca. Na ponad 600  metrach  kwadratowych zgromadzono bowiem lalki z całego świata, modele samochodów, samolotów i statków, zabawki historyczne i ludowe, książki, misie, klocki, kolejki elektryczne… Tutaj nawet nasze nauczycielki poczuły się znów dziećmi!

Po takiej dawce zabawy ruszyliśmy do Geoparku w Kielcach. Tym razem daliśmy naszym szarym komórkom popracować. Plansze, animacje multimedialne, eksponaty geologiczne wprowadziły nas w świat dewonu. Poznaliśmy gatunki zwierząt, jakie żyły na terenach dzisiejszych Gór Świętokrzyskich, zanurzyliśmy się w świat lagun, raf i głębokich mórz, które przed 395 milionami lat pokrywały te obszary. Szlifowaliśmy także skały w Sali warsztatowej Klubu Miłośników Geologii. Ale największe emocje wzbudziło w nas wejście do kapsuły 5D. Odbyliśmy niesamowitą podróż do wnętrza Ziemi! Było fantastycznie!

Zapraszamy do galerii zdjęć.