Bożonarodzeniowa paczka - Polish– English Club

W ramach współpracy naszej szkoły ze szkołą St. Bede’s w SouthShields w Anglii otrzymaliśmy bożonarodzeniową paczkę, a w niej:

  • ozdoby choinkowe wykonane przez 6 i 7 latków ze szkoły w SouthShields,
  • papierowe talerzyki prezentujące tradycyjne angielskie potrawy bożonarodzeniowe,
  • oryginalne *Christmascrackers,
  • listy dzieci z Anglii skierowane do uczniów naszej szkoły,
  • kartkę z życzeniami świątecznymi.

             Serdecznie zachęcamy naszych uczniów do aktywnego uczestnictwa w kolejnych projektach w ramach wymiany polsko-angielskiej.

*Christmascracker – kartonowa rolka zawierająca niespodziankę, zapakowana w kolorowy papier, w sposób przypominający duży cukierek, stanowiąca tradycyjny element przyjęć i obiadów bożonarodzeniowych w Wielkiej Brytanii. Otwierany z trzaskiem poprzez jednoczesne pociągnięcie za oba końce, zgodnie ze zwyczajem przez dwie osoby.

            Zawartość crackera stanowi najczęściej papierowa korona, karteczka z żartem oraz niewielki upominek.

            Początki Christmascrackers sięgają połowy XIX wieku,gdy londyński cukiernik Tom Smith zaczął sprzedawaćzapakowane w ten sposób cukierki, dołączając do nich karteczki z wierszami miłosnym. Z czasem cukierki ustąpiły miejsca innym upominkom. Papierowe nakrycia głowy zaczęły się pojawiać wewnątrz crackerów na przełomie XIX i XX wieku, a w latach 30 XX wieku wiersze miłosne wyparte zostały przez limeryki czy żarty, wkrótce stając się tradycyjnym elementem obchodów Bożego Narodzenia.

 

 

Joomla Templates by Joomla-Monster.com