*Królewska wieczerza, albo kuchenne igrce w Zagożdżonie* (zdjęcia, video)

Dnia 12 czerwca 2013 r. w PSP nr 1 w Pionkach odbyła się uroczystość: „Jak to z Jagiełłą w Zagożdżonie było, czyli historia, której nie znacie”. Przedstawiony został efekt działań z różnych dziedzin, którego głównym celem była promocja miasta i gminy.

Zaproszeni goście z władzami powiatu, miasta i gminy na czele zobaczyli śpiewogrę staropolską pt.: „Królewska wieczerza, albo kuchenne igrce w Zagożdżonie”. Aktorzy we wspaniałych strojach z epoki średniowiecza przedstawili legendę o powstaniu Pionek.

W spektaklu udział wzięli: uczniowie, absolwenci i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, a także uczniowie Gimnazjum nr 1 i nr 2, szkół ponadgimnazjalnych oraz Społecznego Ogniska Muzycznego w Pionkach.

Wystąpili oni w następujących rolach:

Nawojka Zagożdżon * Kornelia Sułek

Katarzyna Zagożdżon * Beata Lenarczyk

Maciej Zagożdżon * Maciej Malborski

Stańko Pianka/Listownik * Michał Kozicz

Rybałt 1  * Sara Molenda

Rybałt 2/Pełka * Kinga Traczyńska

Rybałt 3  * Agata Kowalczyk

Rybałt 4  * Katarzyna Konofalska

Kuchmistrz/Łucznik  * Wojciech Dejniak

Chwostek  * Franek Oleszkiewicz

Sławko  * Adrian Majewski

Jarko  * Dominika Czyżewska

Władysław Jagiełło   * Hubert Paduch

Mag królewski   * Teresa Kobylarczyk

Boruch Berkowicz   * Karol Łobodziec

Dworzanin   * Wojciech Zawodnik

Stańczyk   * Milena Alot

Kantorzy   * Międzyszkolny Chór „Consonans”

Rybałci skrzypkowie  * Aleksandra Szewczyk, Zuzanna Szwankowska, Alicja Osińska, Tomasz Piaseczny

Pozostali rybałci  * Weronika Drózd, Natalia Gajda, Emilia Kacak, Aleksandra Pyryt, Patryk Starczewski, Karol Chlebny, Jan Cygan, Mateusz Sosnowski, Maksymilian Szewczyk, Jakub Wrona, Julia Janas, Kamila Zawada, Anna Sterczewska, Olaf Traczyk i Adam Kozicz

Gościem specjalnym spektaklu był aktor Teatru Powszechnego w Radomiu, były mieszkaniec naszego miasta i absolwent PSP nr 1 w Pionkach p. Wojciech Ługowski. Wystąpił w roli Jana Długosza.

Sekcję smyczków przygotował p. Bogdan Szczygieł ze Społecznego Ogniska Muzycznego w Pionkach

Międzyszkolny Chór „Consonans” działający przy PG nr 1 w Pionkach przygotowała p. Ewa Sterczewska.

Zespół Muzyki Dawnej „Musici Pioncovienses” przygotował p. Janusz Górski.

Scenografię do spektaklu przygotowali:

• pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pionkach pod kierunkiem p. Agaty Kustry i p. Jerzego Furgi,
  • uczniowie Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu pod kierunkiem p. Bożeny Marczykowskiej, p. Grzegorza Kwietnia i p. Włodzimierza Orła,
  • nauczyciele i pracownicy PSP nr 1 pod kierunkiem p. Anny Kostrzewy.

Obsługę techniczną sceny stanowili: Kewin Drelewski, Miłosz Latos, Dawid Sulima, Kacper Jaworski i Mateusz Palka.

Całość uroczystości przygotowali uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz pracownicy administracyjni szkoły pod kierunkiem p. Anny Kostrzewy i p. Janusza Górskiego, przy współudziale Warsztatów Terapii Zajęciowej, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Pionkach, baru „Smak”, Kozienickiego Parku Krajobrazowego, Koła Łowieckiego „Proch”, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej oraz autorów publikacji regionalnych: p. Zenona Gierały, Janusza Karasia, Marka Wierzbickiego, Stanisława Alfreda Traczyka a także Biblioteki Miejskiej w Pionkach.

Wielką pomoc okazali także darczyńcy firm. Serdeczne podziękowania składamy dla:

• Marka Janeczka Burmistrza Miasta Pionki
  • Wojciecha Kuchty „Wild Picture” Pionki
  • Tomasza Rybaka
  • Małgorzaty Ćwiklak
  • Jadwigi Warchoł Centrum Ewangelizacyjne „Zacisze”

Pomysłodawcą uroczystości, autorem spektaklu, reżyserem i twórcą opracowania muzycznego był p. Janusz Górski. Współpraca przy opracowaniu scenariusza spektaklu: p. Maria Łachmaniuk i p. Zofia Miecznikowska.

Po przedstawieniu pani dyrektor Maria Łachmaniuk odczytała listy z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej z gratulacjami cennej inicjatywy i udanej uroczystości.

Zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć wystawę plastyczną: „Zagożdżońskie młyny”; wystawę fotograficzną: „Puszcza w obiektywie”; wydawnictwa regionalne: „Miasto i regiony w wydawnictwach” oraz wystawę „Puszczańskie miody i trofea łowieckie”.

Następnie miała miejsce degustacja regionalnych potraw staropolskich. Przysmaki prababci: kapuśniaki, pazibroda, podpłomyki, porka, kapusta kartoflana potwierdziły, że możemy być dumni z tradycji kulinarnych naszego regionu.

Zgromadzeni wyrażali swoje uznanie dla całości przedsięwzięcia, byli pod wrażeniem przepięknej scenografii, doskonałej gry aktorskiej, oprawy muzycznej oraz smakowitych potraw.

Uroczystość przybliżyła obecnym jak to drzewiej bywało w naszej małej ojczyźnie.

Spotkanie to nie mogłoby się odbyć, gdyby nie zaangażowanie ze strony dyrekcji, nauczycieli i pracowników PSP Nr 1. Wielką pomoc okazali także rodzice uczniów i darczyńcy pionkowskich firm, za co serdecznie dziękujemy.

Więcej zdjęć w galerii zdjęć.