Pasowanie na czytelnika

           W naszej bibliotece szkolnej co roku odbywa się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. Impreza przygotowywana jest przez członków  Koła Przyjaciół Biblioteki pod opieką nauczycieli bibliotekarzy. Są to przedstawienia wprowadzające małych czytelników w świat książek. Po przedstawieniu „pierwszaki” składają uroczyste przyrzeczenie. Następnie młodzi czytelnicy klas pierwszych uczestniczą w  krótkich zajęciach, podczas których zapoznają się z regulaminem czytelni, wypożyczalni oraz z zasadami wypożyczania książek w naszej bibliotece szkolnej. Zajęcia takie przeprowadzają nauczyciele-bibliotekarze.

      Głównym celem imprezy jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki. To miejsce w szkole powinno kojarzyć się z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani, miejscem, które będą chętnie odwiedzać.

Zapraszamy do obejrzenia  zdjęć z uroczystości pasowania  na czytelnika, która odbyła się 03.03.2011r.

 Rodziców zachęcamy do  przeczytania listu !!!

List do Rodziców

 „Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu”.

Powyższe słowa, które pragniemy skierować do rodziców, zainspirowały nas do napisania kilku słów do rodziców uczniów klas pierwszych. Mamy nadzieję, że poniższe wskazówki mają na względzie dobro waszych dzieci a naszych podopiecznych.

Szanowni Państwo!

Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek. Wyrobienie nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania dla dzieci.

10 powodów dla których warto czytać dziecku książki

  1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami, a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.
  2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
  3. Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki i czytania.
  4. Książki wychowują.
  5. Książki wyrabiają wrażliwość. Niejedna książka poruszy nasze serca.
  6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
  7. Książki rozwijają pasje u dzieci.
  8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku.
  9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
  10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.

Pamiętajmy zawsze o tych zaletach.

Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu. Dlatego czytajmy dziecku. Codziennie!

Joomla Templates by Joomla-Monster.com